HCPL-T251-300E
Broadcom Limited
Product No:
HCPL-T251-300E
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Rise / Fall Time (Typ) -
Common Mode Transient Immunity (Min) 10kV/µs
Voltage - Isolation 3750Vrms
Approval Agency CSA, UR
Current - Peak Output 400mA
Supplier Device Package 8-DIP Gull Wing
Pulse Width Distortion (Max) -
Technology Optical Coupling
Voltage - Output Supply 15V ~ 30V
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.6V
Package Tube
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 1µs, 1µs
Current - DC Forward (If) (Max) 20 mA
Current - Output High, Low -, 100mA