Home / Headers, Male Pins / HMTSW-207-28-T-T-940
minImg
HMTSW-207-28-T-T-940
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-207-28-T-T-940
Description:
CONN HEADER VERT 21POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.940" (23.88mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 21
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)