Home / Headers, Male Pins / HMTSW-225-23-T-Q-255
minImg
HMTSW-225-23-T-Q-255
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-225-23-T-Q-255
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.255" (6.48mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)