HPW-03-04-T-S-225-185
Samtec Inc.
Product No:
HPW-03-04-T-S-225-185
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 3
Color Black
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.500" (12.700mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series HPW
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.225" (5.715mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)