HPW-04-04-T-S-755-245
Samtec Inc.
Product No:
HPW-04-04-T-S-755-245
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.245" (6.223mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.090" (27.686mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series HPW
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.755" (19.177mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)