Home / Headers, Male Pins / HTSW-207-21-S-Q-RA
minImg
HTSW-207-21-S-Q-RA
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-207-21-S-Q-RA
Description:
CONN HEADER R/A 21POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.320" (8.13mm)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 21
Termination Solder
Contact Finish Thickness - Post -
Series HTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 14
Contact Length - Post 0.990" (25.15mm)