HW-02-11-G-D-492-219
Samtec Inc.
Product No:
HW-02-11-G-D-492-219
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.219" (5.563mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.492" (12.497mm)
Length - Tail 0.219" (5.563mm)