HW-09-16-F-D-300-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-09-16-F-D-300-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 18
Color Black
Length - Post (Mating) 0.080" (2.032mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.380" (9.650mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)