HW-10-08-F-D-283-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-08-F-D-283-SM-A
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Length - Post (Mating) 0.182" (4.623mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.465" (11.811mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.283" (7.188mm)