HW-10-08-G-D-236-078
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-08-G-D-236-078
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.216" (5.486mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.236" (5.994mm)
Length - Tail 0.078" (1.981mm)