HW-10-09-F-D-400-109
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-F-D-400-109
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.221" (5.613mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Length - Tail 0.109" (2.769mm)