HW-10-09-F-D-475-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-F-D-475-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black, Natural
Length - Post (Mating) 0.190" (4.826mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.665" (16.891mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.475" (12.065mm)