HW-10-09-G-D-525-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-09-G-D-525-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.665" (16.891mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.525" (13.335mm)