HW-10-10-S-Q-450-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-10-S-Q-450-055
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) 0.325" (8.255mm)
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.450" (11.430mm)
Length - Tail 0.055" (1.400mm)