HW-10-10-T-T-524-090
Samtec Inc.
Product No:
HW-10-10-T-T-524-090
Description:
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 30
Color Black
Length - Post (Mating) 0.216" (5.486mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.524" (13.310mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)