Home / Voltage Reference / LT1790AIS6-3.3#TRM
minImg
LT1790AIS6-3.3#TRM
Linear Technology
Product No:
LT1790AIS6-3.3#TRM
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
TSOT-23-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 50µVp-p
Output Type Fixed
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.05%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 80µA
Product Status Active
Reference Type Series
Supplier Device Package TSOT-23-6
Noise - 10Hz to 10kHz 67µVrms
Series -
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Mfr Linear Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Bulk
Voltage - Input 3.8V ~ 18V