LT3015IT-15#PBF
Linear Technology
Product No:
LT3015IT-15#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
TO-220-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-5
In Stock : 928
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 2.4 mA
Output Type Fixed
PSRR 50dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) -30V
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Current - Supply (Max) 70 mA
Output Configuration Negative
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case TO-220-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Linear Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) -15V
Voltage Dropout (Max) 0.68V @ 1.5A