N80186-10
Advanced Micro Devices
Product No:
N80186-10
Package:
68-PLCC (24.21x24.21)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU 10MHZ 68PLCC
In Stock : 295
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor 80186
Display & Interface Controllers -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 10MHz
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 68-PLCC (24.21x24.21)
Series -
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Additional Interfaces DMA, EBI/EMI
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 16-Bit
RAM Controllers -
Mfr Advanced Micro Devices
Voltage - I/O 5V