N80286-12
Intel
Product No:
N80286-12
Manufacturer:
Intel
Package:
68-PLCC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU IAPX86 12MHZ 68PLCC
User Guide
Core Processor 80286
Display & Interface Controllers -
Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TC)
Speed 12MHz
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 68-PLCC
Series iAPX86®
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width -
RAM Controllers -
Mfr Intel
Voltage - I/O 5V