N82C55A2
Intel
Product No:
N82C55A2
Manufacturer:
Intel
Package:
44-PLCC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC XPNDR 8MHZ 44PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Clock Frequency 8 MHz
Output Type -
Number of I/O 24
Current - Output Source/Sink 2.5mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-PLCC
Series -
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Interrupt Output Yes
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V