Bourns Inc.
Product No:
PTD901-EXTR6-B103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PTD901-EXTR6-B103
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.

| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Bushing Thread | M7 x 0.75 |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Type | - |
| Tolerance | - |
| Built in Switch | None |
| Actuator Length | - |
| Number of Turns | 1 |
| Temperature Coefficient | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Rotation | 300° |
| Product Status | Obsolete |
| Series | Pro Audio PTD90 |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Resistive Material | Carbon |
| Mfr | Bourns Inc. |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Size - Body | Rectangular - 0.425" x 0.374" Face (10.80mm x 9.50mm) |
| Features | - |
| Package | Bulk |
| Taper | Linear |
| Adjustment Type | Side Adjustment |