T110B155J050AS
KEMET
Product No:
T110B155J050AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.185" L (4.70mm x 4.70mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 1.5 µF