T110B396K010AT
KEMET
Product No:
T110B396K010AT
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series T110
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 39 µF