T110B475K050AS
KEMET
Product No:
T110B475K050AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL
In Stock : 122
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
Series T110
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF