T110D686K020AS
KEMET
Product No:
T110D686K020AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.351" L (8.92mm x 8.92mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 68 µF