T350K476K025AS
KEMET
Product No:
T350K476K025AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 47UF 10% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.350" Dia (8.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
Series T350, UltraDip II
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF