T356K226M035AT
KEMET
Product No:
T356K226M035AT
Description:
CAP TANT 22UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.350" Dia (8.90mm)
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF