T370D685M025AS
KEMET
Product No:
T370D685M025AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 25V AXIAL
In Stock : 387
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.1Ohm @ 100kHz
Series T370
Type Molded
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 6.8 µF