T370E226M015AS
KEMET
Product No:
T370E226M015AS
Description:
CAP TANT 22UF 20% 15V RADIAL
In Stock : 87
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.310" (7.87mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 15 V
Size / Dimension 0.230" L x 0.130" W (5.84mm x 3.30mm)
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Series T370
Type Molded
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF