Home / Tantalum Capacitors / T398H226M025AS7301
minImg
T398H226M025AS7301
KEMET
Product No:
T398H226M025AS7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 22UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.441" (11.20mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.280" L x 0.272" W (7.10mm x 6.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm @ 100kHz
Series T398, UltraDip III
Type Conformal Coated
Package / Case Radial - 3 Leads
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF