Home / Tantalum Capacitors / T489B106M006ATE3K0
minImg
T489B106M006ATE3K0
KEMET
Product No:
T489B106M006ATE3K0
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm
Series T489
Type Molded
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF