Home / Tantalum Capacitors / T489D106K035ATE800
minImg
T489D106K035ATE800
KEMET
Product No:
T489D106K035ATE800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm @ 100kHz
Series T489
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF