T491A105K050AT
KEMET
Product No:
T491A105K050AT
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 1UF 10% 50V 1206
In Stock : 6172
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 7Ohm
Series T491
Type Molded
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 1 µF