Home / Tantalum Capacitors / T491A106K010ZT7027
minImg
T491A106K010ZT7027
KEMET
Product No:
T491A106K010ZT7027
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.8Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF