T491A335M016ZT
KEMET
Product No:
T491A335M016ZT
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 16V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 3.3 µF