Home / Headers, Male Pins / TMMH-126-01-G-DV-EPC
minImg
TMMH-126-01-G-DV-EPC
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-G-DV-EPC
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock, End Shrouds, Mating Guide
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)