Home / Headers, Male Pins / TMMH-126-01-L-DV-EPC
minImg
TMMH-126-01-L-DV-EPC
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-L-DV-EPC
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock, End Shrouds, Mating Guide
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 52
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series TMMH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)