TMMH-126-01-LM-5
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-LM-5
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 5
Applications -
Number of Positions 130
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.097" (2.47mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.302" (7.67mm)