Home / Headers, Male Pins / TMMH-126-01-S-D-RA-ES
minImg
TMMH-126-01-S-D-RA-ES
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-S-D-RA-ES
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Style Board to Board or Cable
Features End Shrouds
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.139" (3.53mm)