Home / Headers, Male Pins / TMMH-126-01-S-T-RA
minImg
TMMH-126-01-S-T-RA
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-S-T-RA
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.236" (6.00mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 78
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.092" (2.34mm)