TPS65140EVM-031
Texas Instruments
Product No:
TPS65140EVM-031
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
EVAL MODULE FOR TPS65140-031
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Main Purpose Special Purpose DC/DC, LCD Supply
Current - Output 650mA, 300mA, 20mA, 20mA
Product Status Active
Power - Output 6.81 W
Series -
Regulator Topology Buck
Frequency - Switching 1.6MHz
Supplied Contents Board(s)
Board Type Fully Populated
Voltage - Output 5V, 10V, 23V, -5V
Outputs and Type 4, Non-Isolated
Mfr Texas Instruments
Utilized IC / Part TPS65140
Package Bulk
Voltage - Input 2.7V ~ 4V