TPS715A33DRBT
Texas Instruments
Product No:
TPS715A33DRBT
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8SON
In Stock : 10818
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
PSRR 60dB (100kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Current - Output 80mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5.8 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SON (3x3)
Series -
Control Features -
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.12V @ 80mA