TPS731125MDBVREP
Texas Instruments
Product No:
TPS731125MDBVREP
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 1.25V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 550 µA
PSRR 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 750 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA