TPS73501QDRBRQ1
Texas Instruments
Product No:
TPS73501QDRBRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
In Stock : 485
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 65 µA
Output Type Adjustable
PSRR 53dB ~ 51dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) 6V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SON (3x3)
Series Automotive, AEC-Q100
Control Features Enable
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 500mA