XMS500RY
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
XMS500RY
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 250W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.09" L x 4.21" W x 1.56" H (180.0mm x 107.0mm x 39.5mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Series XMS500 (500W)
Current - Output 1 10.4 A
Power (Watts) 250W (500W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 92%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC