Home / Fuses / 0253.125NRT1
minImg
0253.125NRT1
Littelfuse Inc.
Product No:
0253.125NRT1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00174
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 1.7 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, QPL, UR
Current Rating (Amps) 125 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Size / Dimension 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series PICO® II 253
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V