Home / Fuses / 0273.250H
minImg
0273.250H
Littelfuse Inc.
Product No:
0273.250H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Melting I²t 0.0064
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 1.75 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, QPL, UL
Current Rating (Amps) 250 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series MICRO™ 273
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Radial, Can, Vertical
Voltage Rating - AC 125 V