02CC150.Z
Littelfuse Inc.
Product No:
02CC150.Z
Description:
FUSE CRTRDGE 150A 600VAC/250VDC
Approval Agency CSA
Current Rating (Amps) 150A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 80kA DC
Size / Dimension 1.614" Dia x 2.992" L (41.00mm x 76.00mm)
Series HRCII-C
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 600 VAC