02CO020.Z
Littelfuse Inc.
Product No:
02CO020.Z
Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/250VDC
Approval Agency CSA
Current Rating (Amps) 20A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 80kA DC
Size / Dimension 0.827" Dia x 2.205" L (21.00mm x 56.00mm)
Series HRCII-C
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 600 VAC