Home / Fuses / 0312.100H
minImg
0312.100H
Littelfuse Inc.
Product No:
0312.100H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00102
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 11.2 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 100 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Obsolete
Series 312
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V